Památný strom

Pro většinu z nás jsou stromy každodenní součástí našich cest do školy, zaměstnání. Málokdo už se však zamýšlí nad tím, v jaké době byly vysazeny či vyrůstaly.  Či o čem by mohly vyprávět.

Právě tímto směrem byla namířena motivace soutěže O památný strom.  Děti z 6. – 9. tříd dostaly za úkoly zpracovat pomocí informací získaných na internetovém prohlížeči, z knih, kronik a z informací pamětníků projekt o některém památném stromě, který je oslovil. Svou volbu měly i odůvodnit a zmínit pověst, která se ke konkrétnímu stromu váže.

Některé práce byly opravdu skvělé, i když nesplňovala konkrétní zadání. Z těch, které se dostaly do užšího výběru, byly vybrány dvoučlennou komisí ve složení Mgr. Yvetta Krejčová (garant akce, dějepis) a Mgr. Kateřina Tripalová (vedení předmětové komise  dějepis+ občanská nauka) tří práce.

1. místo - Petr Krotký z 8. D

2. místo - Valentýna Radová z 7. B

3. místo - Markéta Navrkalová z 9. D

Také byla udělena jedna zvláštní cena -  Miloši Neradovi z 6. C za mimořádné zpracování prostřednictvím práce s informacemi od pamětnice.

Věříme, že právě spojení různých oblastí našeho života otvírá dětem možnost uchopit historické události ve spojení různých oblastí života. Umožňuje také uvědomit si význam stromů a vůbec zeleně nejen z biologického hlediska, ale také v rámci tradic a pověstí, které tvoří náš svět.

Zapsala: Mgr. Yvetta Krejčová