PICTURE ELEMENT

Už jste někdy slyšeli, co jsou megapixely? V hodině informatiky jsme se zabývali pojmy pixel a megapixel. Picture element neboli obrazový prvek, zkráceně pixel (px), je, zjednodušeně řečeno, základní prvek a nejmenší zobrazovací jednotka u displejů, tabletů, tiskáren a obrazových snímačů. Na obrazovce má pixel čtvercovou podobu jednoho bodu a skládá se ze tří barev: červená, zelená, modrá (RGB - viz odkaz níže). Megapixel (MPx) odpovídá 1 milionu pixelů. Výraz „mega" zde nahrazuje milion, protože rozlišení se pohybuje v řádech milionů obrazových bodů. S dětmi jsme si, pro lepší pochopení těchto pojmů, s obrazovými body (pixely) prakticky hráli a vysvětlili jsme si je na ukázkách obrázků a fotografií.

Každý bod (pixel) lze identifikovat pomocí souřadnic ve čtvercové síti. Podle návodu děti tvořily obrázek, postupně samy vymýšlely své originální obrázky s návody. Zkoušeli jsme tvořit také obrázky ve stylu PIXEL ART, které vyžadují velkou trpělivost. Jeden žák ze třídy dokázal sám vytvořit pracovní list pro své spolužáky, a to spustilo vlnu inspirace a tvorby. Motivovalo to ostatní žáky k vytváření kreativních pracovních listů pro naši třídu a jednotlivé žáky, kteří potřebují procvičit konkrétní učivo. Je skvělé, že žáci 4. ročníku dokáží sami zpracovat do digitální podoby zábavné výukové materiály do našich vyučovacích hodin. Takové pracovní listy, které vytvoří děti, paní učitelka zkontroluje, vytiskneme je a moc nás baví je vyplňovat.

Můžete si vyzkoušet na tomto odkazu míchání barev - červená, zelená, modrá → RGB Bulbs: https://phet.colorado.edu/sims/html/color-vision/latest/color-vision_en.html