Brána do pekla

Do Osvětimi jsme jeli s tím, že jsme připraveni na všechno, ale tohle jsme opravdu nečekali! Zhlédli jsme dokumenty, přečetli svědectví pamětníků, vše probrali v hodinách dějepisu i češtiny, ale skutečnost je mnohem horší. Hned při vstupu na nás začala působit negativní energie. I ti nejhlučnější alespoň na okamžik ztichli. Průchod bránou s nápisem „Arbeit macht frei“ se rovná průchodu bránou do pekla. Totéž pravděpodobně pociťovali i ti, kteří tudy procházeli před 80 lety. Dodnes koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim ročně navštíví dva miliony návštěvníků. To je o půl milionu více, než kolik lidí v Osvětimi zahynulo. Naše včerejší cesta byla náročná po všech směrech, složitá organizace v době covidové, dlouhá cesta, ale nejnáročnější bylo vstřebat všechny dojmy a informace, které jsme načerpali. Určitě je dobře, že jsme se do Osvětimi a Birkenau podívali, toto místo by totiž měl navštívit každý Evropan. Potom by všem snad došlo, jak dobře se vlastně máme.

9. D, 9. B, Jana Sovišová a Andrea Valová