Zaměřeno na detail

V hodině informatiky dostaly děti ze 4. A za úkol pořídit fotografii celku a fotografii detailu. K získání této dovednosti jsme využili nádherně zbarvené javorové listy ze dvorku naší školy, které děti pomocí školních tabletů Lenovo dokázaly přenést do digitální podoby a zaslat na e-mail paní učitelce. Vznikl tak překvapivý výsledek, který jsme ani nečekali.

Nejprve jsme si vysvětlili, co znamená celek, co je to detail, a ukázali jsme si, jak takové fotografie na tabletu správně pořídit. Vyfotit celý list nebylo příliš náročné, ale při focení detailu jsme zjistili, že to není úplně jednoduché, protože jsme pořizovali fotografii zblízka, nikoliv makrofotografii. Aby fotografie byla zaostřená a dala se použít, musely děti provést i více pokusů, než byly se svým výsledkem spokojeny.

Při prohlídce hotových fotografií jsme se úplně kochali tím, jaké úžasné detaily, hrající všemi možnými vzory a barvami, děti dokázaly na javorových listech objevit. Z jednotlivých detailů vznikla krásně barevná originální koláž. Opravdu skvěle se všem dětem podařilo tento úkol splnit. Německé přísloví říká: "Čert vězí v detailu" a připomíná, že ze zdánlivých jednotlivých maličkostí mohou vzniknout velké věci.

Marcela Přibylová, děti ze 4. A a paní asistentka Lenka Šťavová