Když nemůžou žáci za kulturou, musí kultura za žáky

Získat lístky do první řady je většinou nadlidský úkol. Získat lístky do první řady pro všechny žáky je nemožný úkol. Nám se to však dnes povedlo!

První řada, pohodlí domova, v ruce dobrý čaj… Tak vypadala dnešní netradiční hodina češtiny. Naše osmé třídy „navštívily“ představení Nejlepší kniha o fake news, které ve virtuálním prostředí zrealizoval tým Listování v čele s Lukášem Hejlíkem. A tak ačkoliv seděly děti pouze před obrazovkou počítače, a ne přímo v divadle, toto scénické čtení si opravdu užily.

Téma dezinformací, fake news a hoaxů je v současné době velmi aktuální a žáci se s ním nevědomky setkávají každý den. Odlišit důvěryhodnou zprávu od lživých či mylných informací není vždy jednoduché, jak jsme se při listování knihou znojemského rodáka Miloše Gregora přesvědčili.

Tak například, jak herci s nadsázkou říkají - věděli jste, že Jan Žižka asi mohl jenom těžko bojovat „jen tak naoko“? A co teprve „dětské tažení proti komunismu“, což bylo označení pro žvýkačku! Někdy jsou titulky novin natolik šokující, že přitáhnou naši pozornost, viz třeba sdělení: „Astronauti se rozhodli přistát na Slunci v noci, aby tolik nepálilo.“ „Výrobci začínají přidávat do potravin kromě chemie i fyziku.“

Ačkoliv jsme se po většinu času výborně bavili, nechybělo ani poučení o nebezpečí podobných dezinformací a fake news. Šokující bylo sdělení, že kdybychom vytiskli všechny informace z internetu, pokryli bychom celé Spojené státy americké vrstvou vysokou 4,5 metru.

Jsme rádi, že i v současné době, kdy jsou dveře divadel zavřené, máme možnost být součástí kultury. Na dálku celému týmu Listování moc děkujeme!

Tým češtinářek