To jsem já

Každý z nás je jiný. Vypadáme jinak, něco jiného nás baví. Máme dobré, ale i špatné vlastnosti. Učíme se přemýšlet sami nad sebou a vnímat sebe sama. Pokusili jsme se napsat slova o sobě. Jaký/á jsem? Jak vypadám? Co mě baví? Vytvořili jsme si myšlenkovou mapu. To vše v hodinách českého jazyka, ve slohové výchově, kde se od letošního roku zabýváme tvůrčím psaním, které učí děti tvořit text a přenášet na papír své myšlenky.

Je důležité, aby člověk dobře znal sám sebe. Aby věděl, kdo je, odkud pochází a kam směřuje. Jaké jsou jeho silné a slabé stránky. Co mu dělá dobře a co mu ubližuje. Co mu přináší radost a co jej nudí. S kým je mu dobře a vedle koho se necítí ve své kůži. Uvědomění si sebe sama je velký dar, který však člověka stojí nemalé úsilí a čas. Člověk by se měl umět zastavit a zamyslet se nad sebou samým. Aby byl sám ze sebou spokojený a pozitivně se vnímal. Naše děti to zvládly docela dobře.

Marcela Přibylová, Petra Podsedníková