Volte kandidáta č. 1!

Dnes se deváťáci zúčastnili volby prezidenta. Sice jen během divadelního představení v divadle Polárka v Brně, ale rozhodně to bylo velice zajímavé a poučné. Se začátkem představení jsme se ocitli v televizním studiu, kde právě probíhala předvolební debata čtyř prezidentských kandidátů. Neznali jsme jejich jména, až později, po volbách, jsme se dozvěděli, že se jednalo o Masaryka, Beneše, Gottwalda a Husáka. Prostřednictvím facebookové nástěnky jsme mohli jednotlivým kandidátům posílat dotazy, které se často týkaly toho, na co má náš národ být hrdý, jak vidí budoucnost v Evropě, jaká je role první dámy a podobně. A pak přišla skutečná volba. Každý z nás dostal volební lístky a bylo jen jeho rozhodnutím, komu dá svůj hlas. Někdo volil Gottwalda, někdo Beneše, vyhrál ale Masaryk. Ve druhé části představení jsme stali svědky nejdůležitějších okamžiků v životě jednotlivých kandidátů. S Masarykem jsme budovali Československo, s Benešem jsme uprchli do Londýna po podepsání mnichovské dohody, s komunistou Gottwaldem jsme převzali moc a s Husákem se dočkali sametové revoluce. Shodli jsme se, že se jednalo o zajímavé představení, ve kterém zaznělo mnoho myšlenek budovatelů našeho států, mnoho dnes už okřídlených vět a rozhodně nám nabídlo mnoho momentů k zamyšlení.

Jana Sovišová a Vendula Gabrhelová