Hadec je hornina

Ve středu dne 19. června se autobusem vypravily třídy 8. C a 9. A do obce Mohelno, kde se nachází Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step.

Jen co jsme vystoupili z autobusu, naskytl se nám výhled na krásnou krajinu s kontrastujícími chladicími věžemi elektrárny Dukovany v pozadí. Vydali jsme se po vyšlapané cestě a obdivovali tamní bohatou faunu a flóru. Objevili jsme chlupaté housenky, někteří měli to štěstí vidět sysla obecného. Díky pracovním listům připraveným panem učitelem se žáci dozvěděli mnoho zajímavých informací o této oblasti, např. že hadec je hornina tvořící podklad stepi, kombinace složení hadcové půdy bohaté na hořčík a nedostatek srážek způsobuje nanismus rostlin nebo že meandr řeky Jihlavy protékající pod stepí se nazývá Čertův ocas.

Stezka byla dlouhá přibližně 5 kilometrů, na konci které nás čekalo poměrně velké převýšení. „Počkejte na mě nahoře,“ volám na žáky, když se mi ztráceli z dohledu. Jenže kopec se ne a ne proměnit v rovinu…

Děkujeme paní učitelce Blahynkové za organizaci výletu.

Vendula Gabrhelová a Petr Konečný