Dukovany a Dalešice pozor, žáci 9. tříd se blíží

Stalo se tak za jednoho deštivého rána. Po hodině strávené v autobusu se nám v dálce začal zjevovat cíl cesty. Respekt vzbuzující reaktory jaderné elektrárny jsme prozatím minuli. Prohlídka začala ve vodní nádrži Dalešice, která byla vybudována pro potřeby elektrárny v Dukovanech. Zde nám zaměstnankyně řekla základní informace podložené krátkým snímkem a zodpověděla i zvídavé dotazy účastníků exkurze. Také jsme měli příležitost nahlédnout do zákulisí. Venku následovalo krátké fotografování, při němž naštěstí nikomu nespadl mobil do Dalešické nádrže, jejíž hloubka je největší v ČR. Poté jsme se mohli v plném počtu a beze ztrát majetku přesunout do Dukovan. Na začátek celé prohlídky jsme zhlédli napínavý příběh o tom, jak by to vypadalo, kdyby nastal blackout. Pak také video o panu Crčkovi a jeho velké párty, ve kterém byla ukázána důležitost propojení a spolupráce několika typů elektráren. Naposledy snímek o samotných Dukovanech, na základě kterého jsme si mohli při další prohlídce vyzkoušet naše nově získané znalosti. Celou exkurzi uzavřel „hrací koutek“ se spoustou technických vychytávek na vyzkoušení. Cestou zpět do školy už nás vítalo ve Znojmě po propršeném dni slunce.

Petra Podsedníková, Hana Brančová, Jana Cholevová