Projektový den 2. B

Les je pro život na naší planetě nesmírně důležitý. Proč? Odpověď na tuto a další otázky týkající se lesa, lesních živočichů a rostlin, získali druháci v projektu zaměřeném na les.

Začali jsme vlastně již v prvouce, kde jsme se učili o stromech a zvířatech. V pátek vznikla myšlenková mapa, když se žáci zamýšleli nad otázkou "CO TĚ NAPADNE, KDYŽ SE ŘEKNE LES?" Zde jsme si uvědomili, že stromy v lesích nepěstujeme jen pro dřevo na výrobu nábytku, ale také pro výrobu papíru a na topení, že les poskytuje zvěři úkryt, potravu a tím i potravu lidem, že je zásobárnou vody, vyrábí kyslík a pro lidi je také skvělým místem k odpočinku....

Velmi zajímavá byla následující beseda s myslivcem Františkem Mandátem, jenž nás seznámil s některými mysliveckými pojmy, jako například "vysoká, srnčí, černá zvěř", ukázal vybavení myslivce do lesa, které si děti mohly  vzít do ruky a zblízka si je prohlédnout - dalekohled, průkazy a povolenky, pušku (samozřejmě bez nábojů) a nezbytný myslivecký nůž, který byl ovšem jen na koukání. Přinesl nám ukázat i lebku srnce s parůžky a vysvětlil, jak rozeznat srnu od srnce. Přiblížil dětem práci myslivců v zimě i v jiných ročních obdobích, vysvětli rozdíl mezi myslivcem, hajným a revírníkem, upozornil na nemoci roznášené liškou a také na to, jak se v lese chovat, abychom neublížili sobě ani rostlinám a živočichům, obzvláště právě se rodícím a líhnoucím mláďatům.

Po prima besedě vyběhli kluci a holky s radostí na hřiště, aby se protáhli a zasoutěžili si v hodu šiškou na cíl a do dálky nebo v běhu od borovice k smrku.

Své získané znalosti si pak žáci ověřili ve skupinové práci nazvané "lesní kolotoč", kde četli, psali, počítali, luštili, procvičili paměť při KIMOVCE, přiřadili zvířata, jejich stíny a stopy atd. Dnes jsme náš projekt uzavřeli příběhem O potrestaném vandalovi, zhodnocením celého projektu a uspořádáním výstavky, na níž se podílely i samotné děti.

Moc děkujeme paní Minksové a panu Mandátovi za přínosné zapojení se do projektu. Ten se velmi vydařil a my už všichni víme, že v lese je krásně a je tam hodně věcí k vidění. A všem mladším i starším spolužákům, ale i dospělým chceme říct:

CHOĎTE DO LESA, POZORUJTE, ZASTAVTE SE, DOTKNĚTE SE, NASLOUCHEJTE, ZHLUBOKA DÝCHEJTE, ZAPOJTE VŠECHNY SMYSLY - vždyť v lese je TAK KRÁSNĚ!

Žáci 2. B a tř. uč. Ida Kopová