Karel IV. ve 4. B

Již několik hodin se věnujeme ve vlastivědě osobnosti významného panovníka Karla IV. a dnes nás dokonce poctil svoji návštěvou v rámci projektového vyučování „Den s Karlem IV.“

Nejprve jsme se v třídním informačním centru formou prezentací a kreslených filmů seznámili se životem ve středověku nebo s českým státem za doby panování Lucemburků. Jiné prezentace seznamovaly žáky se samotným Karlem IV. – jeho životem a dílem. V jazyce českém jsme pracovali s větným rozborem o Karlovi IV., následovala lucemburská matematika, ve které jsme počítali délku života a vládnutí jednotlivých panovníků jmenovaného rodu. Nejvíce jsme se těšili na středověký tělocvik. Zápasy rytířů s mečem, záchrana princezny a úprk z hradu, přetahování s lanem a sbírání pražských grošů jsme si opravdu užili! Následnou aktivitou byl přednes referátů, které si žáci jednotlivě nebo ve skupinkách připravili. Pracovali s tématy – život a doba Karla IV., korunovační klenoty, Karlův most, Karlštejn, Pražský hrad a manželky Karla IV. V další části programu následovala aktivita věnovaná pracovním listům, křížovkám a rébusům. Závěrečný kvíz si pro své kamarády připravil samotný král Karel IV. (Filip Čtveráček). Ve výtvarné výchově žáci vytvořili zdařilé podobizny milovaného krále. Každý si našel svou oblíbenou činnost, nikdo se nenudil, všichni pracovali s radostí. Žákům se splnil „Den bez učení“, při kterém se dozvěděli spoustu nových informací, dokázali pracovat individuálně i ve skupině a učili se samostatnosti a soustředěnosti. Největším kladem byl však prožitý zážitek, na který žáci i paní učitelka zcela jistě nezapomenou.

Třída 4. B a Martina Mahdalová