Evropský den jazyků 2023 - shrnutí

Evropský den jazyků (EDJ) je den podpory jazykového vzdělávání v Evropě. Slaví se každoročně 26. září již od roku 2001, a to z iniciativy Rady Evropy.

Hlavní cíle EDJ:

- zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti jazykového vzdělávání, podpořit vícejazyčnost a mezikulturní porozumění

- propagovat jazykové a kulturní bohatství Evropy

- povzbudit celoživotní jazykové vzdělávání ve škole i mimo ni

Také naše škola se letos do oslavy Dne jazyků zapojila.

Od pondělí do středy mohli všichni ochutnat v naší školní jídelně jídla ze 3 států. V pondělí to byla Anglie a oblíbené jídlo Angličanů Fish and Chips, v úterý Itálie a typické špagety a ve středu Rakousko a Wienerschnitzel s bramborovým salátem. Jídelna byla vždy hezky vyzdobena vlajkami daného státu a všichni byli z jídel nadšeni.

Dále si třídy na 1. stupni vybraly nějaký evropský stát a k němu zjišťovaly různé zajímavosti, které následně buď umístily na nástěnku nebo na panely na spojovací chodbě. Celý den si učitelé s dětmi o daném státě povídali a zapojili informace do jednotlivých předmětů. Žáci také přišli oblečeni v barvách daného státu.

V pátek 29.9. si také děti mohly projít dvě soutěže, v jedné poznávaly vlajky států a ve druhé zkoušely tipovat správné odpovědi k různým zajímavostem z jednotlivých států.

Akce se dětem líbila a my učitelé věříme, že se žáci budou rádi učit cizí jazyky, aby se v budoucnu ve světě domluvili.

Další informace – viz příspěvky jednotlivých tříd.