My Fair Lady (ze Zelňáku)

V letošním školním roce jsme vyrazili naposledy do Městského divadla do Brna na hudební komedie, která je označována jako „dokonalý muzikál“, vznikla na základě divadelní hry Pygmalion George Bernarda Shawa. Původní komedie s ironickým podtitulem „romantická hra o pěti dějstvích“ byla napsána roku 1912 a až o dva roky později, když už se předtím objevila na jevištích ve Vídni, v Berlíně i v Praze, byla inscenována v Londýně, kde se její děj odehrává. Hra zde způsobila rozruch na jevišti dosud neslýchaným šťavnatým zaklením „bloody arse“ („zasraná prdel“, v českém překladu „shnilá prdel“). V brněnské verzi, která vstoupila do dějin českého divadla s přívlastkem „ze Zelňáku“ v roce 1999, zaznělo nezapomenutelné zvolání: „Hébni tó svó shniló řiťó!“, a to hned 340krát! Nejprve na Činoherní scéně a následně i na Biskupském dvoře.

Režisér a autor úpravy Stanislav Moša příběh přenesl do brněnského prostředí, kde namísto londýnského nářečí cockney použil brněnský hantec a v roce 2022 se rozhodl k tomuto titulu vrátit znovu a nově. Děj dvojí pohádky, v níž se jednak z neomalené špinavé holky stane opravdová dáma a v níž také tato výjimečná dívka dokáže obměkčit ztvrdlé sarkastické srdce nerudnému sebestřednému profesorovi, zůstává stejný. Přesto obnovené nastudování tohoto známého titulu přináší změny nejen v novém obsazení, ale také v časovém zasazení do počátku 20. století. Mohli jsme si užívat přehlídku působivých dobových kostýmů ve velkolepé scéně, která tentokrát přivádí Lízu Ďulínkovou, profesora Hradského a plukovníka Špičku do Brna roku 1912.

Těšíme se na další divadelní divadelní zážitky v nové divadelní sezóně v novém školním roce.

Krásné prázdniny!

Simona Škaroupková