Olympiáda pro radost

 

 

Neznáme nikoho, kdo by nerad prožíval radost.

Proto jsme se rozhodli jít tomu trochu naproti a uspořádali jsme na ZŠ Pražská ve Znojmě zábavné zápolení týmů škol ze Znojma a okolí.

Akce proběhla 23. 5.2023.

Účast byla skvělá – přijelo celkem 116 žáků 1. stupně, kteří soutěžili v družstvech.

Kromě dětí z domovské školy přijely změřit své síly a znalosti také děti z Hrádku, Dyjákoviček, Šatova, Šumné, Višňové, Tasovic,  Prosiměřic, Moravského Krumlova, Kravska, Vrbovce a také i ze znojemských škol – ZŠ náměstí Republiky, ZŠ Mareše a ZŠ Mládeže.

Na úvod děti přivítali pan ředitel pořádající školy PaedDr. Pavel Trulík a pan místostarosta Znojma Mgr. Jan Blaha. Popřáli dětem hodně štěstí a pak už vše mohlo vypuknout.

Aby si to děti opravdu užily, byla pro ně zajištěna zajímavá stanoviště:

Hasiči ukázali dětem, jak se hasí požár a toto si děti i samy vyzkoušely. Pak také odpovídaly na záludné otázky, které si pro ně členové hasičského sboru připravili.

Policie dětem nabídla skvělý, nicméně odstrašující, zážitek – jízdu zručnosti na koloběžce tzv. „pod vlivem“. Děti měly na očích speciální brýle, které jim simulovaly situace – požití alkoholu, drog, návykových látek a únavy – zprostředkovali jim tím zkušenost, jak lidé vidí, pokud požijí něco takového nebo jsou nadměrně unaveni. Také si žáci vyzkoušeli dopravní test – jak jsou schopni se chovat na komunikacích.

Městská policie přivedla pejsky a děti se mohly podívat, jak jsou vycvičení a co všechno dokážou.

Studenti ze zdravotní školy žákům předvedli, že i oni mohou pomoci při úrazech, či dokonce záchraně lidského života, děti si mohly vyzkoušet resuscitaci a spoustu jiných praktických dovedností.

Lesy Znojmo děti vyzkoušeli ze znalostí přírodnin. Poznat strom a k němu přiřadit správné plody, to bylo pro děti hračka.

Pan Petr Vysočan dětem ukázal netradiční hudební nástroje a děti měly za úkol je roztřídit do jednotlivých skupin podle toho, jak se na ně hraje. Někdy se jednalo opravdu o rarity – např. velká ozvučená okurka – typická znojemská komodita.

PPP Znojmo připravila pro děti Čj a M zábavnou formou. Takže i znalosti bylo potřeba prokázat.

Netradiční sportování připravil pan Šigut – balanční podložky, vozíky, překážky aj.

Žáci 9. ročníku naučili děti, jak si vyrobit vlastní sopku, ukázali jim, že násobilka a vyjmenovaná slova se dají dělat i zajímavě (All in one – závody rybiček a PC program Kahoot) a otestovali je ze znalostí z oblasti přírody – poznávání stromů a kladli jim další záludné otázky.

O to, aby si děti mohly zaplnit i svoje bříška, se postaraly kuchařky školy, které napekly výborné čokořezy a rovněž paní Ragabová se synem Amirem (z 5.A). Dovezli pro děti čokoládovou fontánu a vynikající zmrzlinu s křupavými vlastnoručně vyrobenými oplatky. Za to jim patří náš obrovský dík.

Pivovar Znojmo dětem věnoval sirupy na limonádu, která v dnešním horkém dni všem přišla vhod.

O finanční zajištění se postaralo několik sponzorů: město Znojmo, Vodárny Znojmo, Lenza spol.s.r.o. Velice děkujeme.

Velké poděkování patří také žákům 9. D, kteří pomohli celou akci zajistit a zaměstnancům školy.