Masopust v 1. A

Masopust je období veselí, jídla a pití. Začíná 6. ledna svátkem Tří králů, kdy končí vánoční svátky, a trvá až do začátku velikonočního půstu. Je to tak období jídla a oslav vložené mezi dvě postní období Vánoc a Velikonoc. Patří k němu taneční zábavy, zabijačky, rej masek, kdy největší význam nese maska medvěda, následují pak masky kozy, koně a kohouta.

Jeden takový masopustní den se konal také ve třídě 1. A. Děti se dozvěděly, co vlastně svátek masopustu znamená, proč se slaví, jak oslavy vypadají. Moc hezky je tento svátek vysvětlený v cyklu  pohádek Chaloupka na vršku - Jak to bylo o Masopustu. Pak už se děti rozdělily do skupinek a zábava mohla začít. Vyráběly se masky, pekly masopustní koláče, nakupovalo se na jarmarku, zdobil se šašek nebo děti plnily různé úkoly, které týkaly masopustu. Na závěr nechyběla sladká odměna a veselé tancování v pečlivě vytvořených maskách.

Podívejte se, jak jsme si tento den všichni společně užili.

Sylva Česneková