Ptačí hostina v zimě

Čím krmit ptáčky v zimě? Pečivo a zbytky vánočního cukroví to rozhodně nejsou!

Nejvíc si ptáčci pochutnají na slunečnicových semínkách, kukuřici, ovesných vločkách nebo na drcených vlašských oříškách. Velkou radost jim uděláte i lojovou koulí, díky které získají do těla tuk, aby jim nebyla zima. Pokud se vám nechce běhat po obchodech a lojovou kouli shánět, můžete si ji sami vyrobit. Tohle všechno už žáci 7. D z hodin Přírodopisu ví a z hodin Přípravy pokrmů umí. A rádi se s vámi o recept podělí!

Aby však věděli o správném krmení i jejich spolužáci, vyrobili ve Výtvarné výchově informační ptačí strom.

Pokud i vy chcete uspořádat ptáčkům hostinu, tady máte recept:

Co budete potřebovat?

1. Hovězí lůj - syrový hovězí lůj seženete v každém dobrém řeznictví

2. Semínka – slunečnicová, lněná či konopná semínka, kukuřice nebo zakupte směs určenou pro venkovní ptáky ve zverimexu

3. Přidat můžete i rozinky, ovesné vločky nebo drcené vlašské a lískové ořechy (NESOLENÉ)

4. Jutový provázek na zavěšení

Na přilepšení sušený hmyz – ve zverimexu můžete koupit například sušené moučné červy.

Postup:

1. Syrový hovězí lůj nakrájejte na kostky a dejte do hrnce. Podlijte vodou a na mírném plameni vyškvařte. Přeceďte. Správně vyškvařený ztuhlý lůj má světle žlutou barvu jako třeba přepuštěné máslo.

2. Lůj nechte zchladnout, ale jen tak, aby byl ještě stále tekutý.

3. Do chladnoucího loje vmíchejte připravená semena, ořechy, případně další přísady. Nesmí už být ale horký!

4. Nádoby, do kterých budete směs vylévat, vyložte potravinovou fólií, aby šel ztuhlý tuk pohodlně vyklopit nebo použijte silikonové formy na muffiny.

5. Při vlévání vložte do středu dostatečně dlouhý provázek, aby se lojová koule mohla zavěsit na strom.

6. Nechejte ztuhnout (venku v mrazu nebo v mrazáku).

Třída 7. D