Slovanská epopej

18. listopadu se na naší škole neučilo. Vlastně učilo, ale jinak. Byl totiž vyhlášen projektový den. Některé třídy zůstaly ve škole a pracovaly na zajímavých projektech, někdo vyrazil do přírody a další žáci se společně s vyučujícími rozjeli po kraji. 9. A společně s 9. B se vydaly na zámek do Moravského Krumlova. To mělo jasný důvod. Je zde opět vystavena ve zrekonstruované části zámku Slovanská epopej Alfonse Muchy. Díky komentované prohlídce jsme se dozvěděli, o čem jednotlivá plátna pojednávají a že Alfons Mucha pracoval na všech dvaceti obrazech celkem osmnáct roků na zámku Zbiroh. Polovinu pláten Mucha věnoval historii českého národa – dějinám, náboženství a kultuře; a druhou polovinu zasvětil Slovanům a všeslovanským výjevům. Tato kulturní památka nemá lehký osud, neboť stále nejsou vytvořeny prostory, kde by celé dílo bylo vystaveno nastálo. Epopej na zámku v Moravském Krumlově bude vystavena až do roku 2026, do té doby by měla Praha vybudovat důstojné místo pro umístění těchto pláten, jak si přál jejich autor, Alfons Mucha. Ten daroval hlavnímu městu své obrazy s podmínkou, že pro epopej postaví vlastní galerii. Zatím jsou obrazy důstojně vystaveny právě v opravených prostorách zámku Moravský Krumlov. Pro všechny z nás bylo zhlédnutí těchto monumentálních pláten silným kulturním zážitkem.

9. A, 9. B, Petr Konečný a Ivo Stibůrek