Znáte kurent? Žáci z Pražské už ano!

První červnové pondělí zamířili žáci vybraných osmých a devátých tříd ven ze školních učeben, aby načerpali nové vědomosti v rámci akce Knihovna v parku. Událost pořádala Městská knihovna Znojmo ve spolupráci s Jihomoravským muzeem.

Program byl opravdu rozmanitý. Na stanovišti Jihomoravského muzea si mohli děvčata a chlapci zkusit, jakým způsobem psali naši předci v minulosti. Na žáky čekala zkouška psaní kurentem. Toto novogotické písmo původem z Německa bylo v českých zemích používané od šestnáctého až do devatenáctého století. Písař jej na papír nanášel husím brkem namočeným v inkoustu, což zkusili i naši žáci. Dle jejich reakcí a plno kaněk kolem papíru i na něm to nebylo jednoduché.

Děti dále v rámci programu četly i staré knihy psané kurentem a zdárně vyluštily několik křížovek. Celou akci doprovázelo vystoupení písničkářů, účastníci skládali různé věci z papíru a ve výprodeji knih mohli získat nový úlovek do své knihovny.

Petra Procházková, Erika Konvalinová