Předkové

Začali jsme matematikou, a to počítáním předků, což posloužilo jako motivace pro děti, aby se začaly zajímat o naši minulost. Prohlédli jsme si a spočítali jsme, jak zajímavě roste počet našich předků. 1 generace, to jsou 2 předci, 12 generací, to je 4094 předků. Praprapraprapraprapraprarodiče. Tak to je něco! Nejprve si děti samy zakreslovaly, propočítávaly a zapisovaly výpočty generací předků, ze kterých jsme následně v online grafickém editoru Canva společně sestavili pravidelný přehledný graf. Propojili jsme několik předmětů v jeden přirozeně plynoucí a navazující celek. Hlavní úlohu v něm hrála vlastivěda a cílem bylo udělat si pořádek v důležitých osobnostech vztahujících se do období založení našeho královského města Znojma. Se kterým králem a stoletím máme vlastně založení Znojma spojovat? A víte, že Svatá Anežka Česká byla princezna? Kdo byl její otec? Propojením s informatikou, českým jazykem a výtvarnou výchovou vznikl blok plný informací o rodu Přemyslovců. Ověření znalostí, třídění informací a opakování učiva proběhlo u tabule, kde děti spojovaly důležité historické mezníky se správnými panovníky nebo osobnostmi a pracovaly s přehlednou časovou osou.

Marcela Přibylová a 4. C