Pro rodiče budoucích prvňáčků

Město Znojmo, odbor školství, kultury a památkové péče, po dohodě s řediteli jednotlivých základních škol zřizovaných městem Znojmem,

oznamuje termín zápisu do prvních tříd pro školní rok 2024/2025

13. dubna 2024 v době od 8:00 do 11:00 hodin

Základní škola a Mateřská škola, Znojmo, Pražská 98

Spádové obvody jednotlivých škol jsou uvedeny v obecně závazné vyhlášce č. 1/2020,
na stránkách
www.znojmocity.cz, odbor školství, kultury a památkové péče, právní předpisy.

V souladu s touto vyhláškou (dle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělání) je ředitel spádové školy povinen přednostně přijmout žáky s místem trvalého pobytu ve školském obvodu spádové školy (do výše povoleného počtu žáků uvedeného ve školském rejstříku). Tímto opatřením není dotčeno právo rodičů vybrat si pro své dítě školu jinou než spádovou.

K zápisu se dostaví:

• Všechny předškolní děti narozené od 1. 9. 2017 do 31. 8. 2018
  • Děti, jejichž rodiče budou žádat o odklad povinné školní docházky
  • Děti, kterým byl v loňském roce povolen odklad povinné školní docházky

Jak získat žádost:

Žádosti o přijetí (případně o odklad nebo přijetí do přípravné třídy) získáte ve webové aplikaci na adrese https://zszapis.muznojmo.cz/. Žádosti bude možné v aplikaci vyplňovat v termínu od 20. 3. 2024 do 13. 4. 2024.

V nutných případech budou pracovníci odboru k dispozici pro vyplnění a vytištění žádosti. Toto bude umožněno na základě předchozí telefonické dohody na jednom z uvedených telefonních čísel.

Marta Šulerová          marta.sulerova@muznojmo.cz                    +420 777 562 996

Denisa Krátká             denisa.kratka@muznojmo.cz                        +420 739 389 015

Co k žádosti přiložit:

• K žádosti o přijetí do 1. třídy je nutno předložit rodný list dítěte, rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče, v případě předčasného zápisu navíc doporučení pedagogicko psychologické poradny.
  • K žádosti o odklad je nutno předložit rodný list dítěte, rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče, doporučení školského poradenského zařízení a doporučení pediatra nebo klinického psychologa.
  • K žádosti o zařazení do přípravné třídy je nutno doložit rozhodnutí o odkladu, které obvykle vydává spádová škola, doporučení školského poradenského pracoviště. Přípravné třídy se zřizují pouze na Základní škole, Znojmo, Václavské nám. 8, příspěvková organizace a na odloučeném pracoviště Jubilejní park 23. V přihlášce do poznámky uveďte, o jakou z budov máte zájem. Přijímání žádostí o zařazení do přípravné třídy bude probíhat od 1. dubna do 31. května 2024. Ukončení sběru žádostí včetně příloh je stanoveno na 31. května 2024.

V den zápisu přinese zákonný zástupce vyplněnou a vytištěnou žádost a předloží rodný list dítěte a občanský průkaz zákonného zástupce. V případě, že se trvalý pobyt dítěte neshoduje s trvalým pobytem rodiče, předloží rovněž potvrzení o trvalém pobytu dítěte.

Bližší informace rodiče získají přímo na ředitelstvích základních škol.

Ve Znojmě dne 29. února 2024

Ing. Denisa Krátká

vedoucí odboru školství, kultury a památkové péče

Stanovení kritérií pro přijetí dětí do 1. ročníku

Ředitelka Základní školy a Mateřské školy, Znojmo, Pražská 98 v souladu s ustanovením § 36 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) vydává tuto směrnici:

S t a n o v e n í k r i t é r i í
pro přijetí dětí do 1. ročníku základní školy

Tato směrnice stanoví kritéria pro přijetí dětí k základnímu vzdělávání na Základní škole a Mateřské škole, Znojmo, Pražská 98. Směrnice je platná od 27. února 2024.

V rámci přijímacího řízení lze přijmout k docházce do 1. ročníku základní školy pouze takový počet dětí, který odpovídá počtu volných míst tří tříd 1. ročníku (maximální počet žáků 90).

Pokud celkový počet žádostí o přijetí k základnímu vzdělávání nepřekročí počet volných míst pro přijetí, rozhodne ředitelka školy o přijetí přihlášených žáků s ohledem na žádosti o odklad školní docházky.

Pokud celkový počet žádostí o přijetí k základnímu vzdělávání překročí počet volných míst pro přijetí do 1. ročníku, rozhodne ředitelka školy o přijetí nebo nepřijetí dítěte na základě níže stanovených kritérií.

Přednostně budou přijímáni žáci:

1. s místem trvalého pobytu ve spádové oblasti školském obvodu Základní školy a   Mateřské školy, Znojmo, Pražská 98
2. mimo školský obvod, kteří mají trvalé bydliště v obci Znojmo
3. s trvalým pobytem mimo obec Znojmo

V rámci jednotlivých kritérií budou platit následující hledisko:

1. los

V případě, že by přijetím všech zapsaných žáků byla překročena kapacita přijímaných žáků (kapacita školy), rozhodne ředitelka školy o přijetí uchazečů losem.

Losování z registračních čísel uchazečů, která byla dětem přidělena při zápisu, provede ředitelka školy za přítomnosti zákonných zástupců, člena vedení školy a člena školské rady. O průběhu losování bude pořízen zápis.

Pro žáky, kteří měli ve školním roce 2023/2024 odklad povinné školní docházky, platí stejná kritéria.

Ve Znojmě dne 28. února 2024 Mgr. Simona Škaroupková, ředitelka školy