Náš malý velký projekt – 5. B

Aktuality |

Tlačíme na pilu. Pokud už nyní je vám s podivem toto slovní spojení se školní výukou, chápu. Jakékoli „tlačení na pilu“ se často nesetkává s účinkem, ve výuce to platí dvojnásob. Zde má mít vše svůj čas… Je ovšem téma, pro které to neplatí. Naopak! Ekologie, zbytečné používání plastů, nešetrné, zbytečné a nesmyslné nákupy, do kterých nás tlačí reklamy, firmy a společnosti – zde je každý apel a osvěta důležitější než cokoli jiného a čas hraje nemalou roli. Ve třídě opravdu třídíme, opravdu se snažíme nerozsvěcovat, není-li to třeba, neustále komunikujeme o zbytečných nákupech potravin v plastových sáčcích, zamýšlíme se nad textilním průmyslem, druhým největším znečišťovatelem životního prostředí hned po ropném průmyslu… Nestačí! Naším dalším krokem byl projektový den, při kterém jsme posunuli teorii do praxe. Po úvodních dokumentárních snímcích, které nám daly jasně najevo, že záleží na každém z nás, našem postoji, uvažování, uvědomování si a dalším šíření ekologického myšlení – ať už v rodině, mezi kamarády, kdekoli ve společnosti, na ulici, jsme si vytvořili každý svoji jinak originální látkovou tašku či batůžek, který poslouží jako náhrada igelitových tašek a sáčků. Látková taška, která je v rodině využitelná na nákupy, batoh, který poslouží zejména ke sportovním účelům. Myslím, že jsme ve třídě pochopili, minimálně se zamysleli, proč je zde třeba „tlačit na pilu“, nečekat na zítřek, nespoléhat na druhé a nesmyslně se ptát proč já ano, když on ne… Záleží na KAŽDÉM z nás. Teď!
Romana Doležalová