1. A na návštěvě rodinné farmy v Popicích

Co může být hezčí pocit pro učitele, než skutečnost, že se děti nemohou dočkat, až ráno vstanou a půjdou do školy? Já si to dnes užila plnými doušky. A nebyla to tak úplně moje zásluha, neboť největší díl patří manželům Venutovým, kteří nás pozvali na svoji rodinnou farmu do Popic, kterou si vlastníma rukama budují už deset let. Čekalo nás velké překvapení, protože pokud někde existuje ráj pro děti, tak je to právě u Venutů. Na rozlehlých pozemcích se pase stádo krásných koní,v ohradě pobíhá několik desítek koz se svými mláďaty, na sluníčku se vyhřívá fena s pěti malými štěňátky, u malého rybníku se silně rozléhají žabí námluvy, ryby se před námi předvádějí v malých hejnech. To všechno jsme měli možnost dnes sledovat. A nejen to. Děti měly vše i s výkladem paní Venutové. Poznaly nový druh krásně zbarvených koz a dozvěděly se spoustu zajímavostí o koních. Největší zážitek však bylo pro děti zapojení se do různých činností na farmě. Protože zvířátkům donesly hodně ovoce, zeleniny a pečiva, mohly všechna nakrmit a vyzkoušet si, co vlastně taková práce na statku obnáší. Nosily do stájí vodu, hřebelcovaly koně, učily se je vodit, staraly se o štěnata Jack Russella teriéra. Jejich radost byla opravdu bezmezná. Na dvoře nás pak čekalo pohoštění, které připravily šikovné maminky, za což velice děkujeme. Nebyl to pro nás jen obyčejný den, naučili jsme se mnoho, i když ne v lavicích, ale v terénu, hrou, vlastní zkušeností, a to je nepřenosné. Děkuji moc rodičům, kteří nás tam i zpět odvezli auty, a ušetřili nám tak spoustu času pro pobyt na farmě, děkujeme za dobroty pro nás i pro zvířátka. A největší poděkování patří Venutům, kteří nás pozvali a den nám tak udělali pro mnohé neobyčejný.
Sylva Česneková